Fiber Lazer VS Plazma – Hangisini Seçmelisiniz?

Fiber Lazer VS Plazma – Hangisini Seçmelisiniz?

Aralık 24, 2022 FİBER LAZER HABERLER 0
Kapalı Kasa Fiber Lazer

Fiber Lazer VS Plazma – Hangisini Seçmelisiniz?

Fiber Lazer Kesim VS Plazma Kesim

Bu yüzden biraz metal kesmeniz gerekiyor. Ve ihtiyacınız olan metali kesmek için en iyi teknolojinin ne olacağını merak ediyorsunuz.

Bu yazıda en çok kullanılan metal kesme teknolojilerinden ikisinden bahsedeceğim: fiber lazer ve plazma. Ve aralarındaki farkların neler olduğunu ve işiniz için hangisini satın almanız gerektiğini tartışacağım. Bu şekilde, işletmeniz için seçtiğiniz teknoloji hakkında daha bilinçli bir karar verebilirsiniz. Hadi hadi bakalım!

Plazma ve Fiber Lazerin Nasıl Çalıştığına Dair Hızlı Açıklama

Plazma ve fiber lazerin nasıl çalıştığına çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Bunun yerine, bir fiber lazer ve plazmanın sizin ve işiniz için neler yapabileceğine girmek istiyorum. Bu yüzden size plazma ve fiber lazerin nasıl çalıştığına dair bir genel bakış sunacağım, sonra asıl meseleye geçeceğim.

Fiber Lazer metali kesmek için ışık kullanır. Metali delip kesebilmek için ışık tek bir noktada yoğunlaştırılır. Güneş ışığını tek bir noktaya odaklamak ve yakmak için kullanılabilecek bir büyüteç düşünün. Işıkla kesme bu şekilde işe yarar.

Plazmanın nasıl çalıştığı biraz karmaşık olabilir. Bu yüzden, olabildiğince basit ve hızlı bir şekilde açıklıyorum. Plazma kesiciler temel olarak gazı o kadar ısıtır ki metali eritecek kadar ısınır. Daha sonra metal erimeye yetecek kadar ısıtıldığında, kesimi yapmak için gazla üflenir. Bunun arkasında karmaşık bir bilim var, ama bunu başka bir güne saklayacağım! (veya isterseniz kendiniz de araştırabilirsiniz).

Kapalı Kasa Fiber Lazer
mekotek fiber lazer

Plazma ve Lazer Kesicilerin Kesebileceği Malzemeler

Plazma iletken olan her şeyi kesebilir, bu da hemen hemen her türlü metali kesebileceği anlamına gelir. Buna alüminyum, bakır ve pirinç gibi yansıtıcı metaller dahildir (lazer makinelerinin uğraştığı bir şey).

Plazma ayrıca cam ve seramik kesebilir. Plastik ve ahşap gibi maddeler elektriksel olarak iletken oldukları için plazma ile kesilemezler.

Lazer makineleri her türlü malzemeyi kesebilir. Yine de kesebileceğiniz malzeme, ne tür bir lazer makineniz olduğuna bağlı olacaktır. CO2 lazer makinesi alüminyum, bakır ve pirinç gibi yansıtıcı metalleri kesemez. Ancak ahşap ve plastik gibi metalik olmayan malzemeleri kesebilirler.

Fiber lazerler ise yeterli güce sahipse yansıtıcı malzemeleri kesebilir. Yeterli güçle her türlü metali hemen hemen kesebilirler. Sadece ne kadar kalın kesebilecekleri ile sınırlı olacaklar.

Malzeme kalınlığı

Çeşitli Fiber lazer makineleri kesme söz konusu olduğunda, ince metalleri kesmede daha verimlidir. Bir fiber lazer makinesi, 25 mm veya 1 inç’e kadar ince metalleri verimli bir şekilde kesebilir. Bundan sonra, fiber lazerler metali daha az verimli kesmeye başlar. 25 mm veya 1 inç’in üzerindeki metalleri kesmek için çok daha fazla paraya mal olan yüksek miktarda güce ihtiyacınız olacaktır.  

Plazma ise 80 mm kalınlığa veya 3 inç kalınlığa kadar her türlü metali etkili bir şekilde kesebilir. İlginç bir şekilde, daha kalın malzemeleri keserken plazma lazerden daha hızlı kesmeye başlayabilir.

Kesimlerin Doğruluğu

Fiber Lazer kesim makinelerini harika yapan en önemli şey, metalleri çok hassas bir şekilde kesebilmeleridir. Plazma kesicilere göre 2 kat daha hassas kesim yapabilirler. Plazma lazerler metalleri 0,1 mm veya 0,004 inç hassasiyetle kesebilir. Lazer kesiciler kesimler: 0,05 mm veya 0,002 inç.

Ayrıca, lazer kesimde kesim parametrelerini doğru bir şekilde elde edebilirseniz, cüruf gibi artık kesim artıkları için çok fazla endişelenmenize gerek kalmaz.

Plazma ile, cüruf gibi artık kalıntılar olduğu için kesimi genellikle kazıma veya traşlama ile bitirmeniz gerekir.

Bu nedenle, metal kesimlerinizin hassas olması gerekiyorsa, o zaman bir lazer kesiciye ihtiyacınız vardır. Sadece basit şekilleri ve kalın olanları kesmeniz gerekiyorsa, bir plazma lazer uygun olmalıdır.

Zaman İçinde Maliyet – İşletme ve Bakım Maliyeti

Lazer kesim makineleri ilk başta pahalıdır. Başlangıçta bir plazma kesiciden 2 kat daha pahalıya mal olabilirler. Bir plazma makinesi maliyeti 40.000+ civarında bir yerden başlar ve bir lazer makinesi yaklaşık 80.000+’dir. Elbette bu, metal kesme makinenizi nereden satın aldığınıza ve ne kadar güçlü olacağına bağlıdır. 15.000 kadar düşük bazı plazma makineleri ve 50.000 kadar düşük lazer makineleri vardır. Ama dediğim gibi, her şey bağlıdır.

Ancak lazer makinesini ilk satın aldığınızda maliyetin sadece durmadığını hepimiz biliyoruz. Hem lazer hem de plazma, işletim ve bakım için kendileriyle ilişkili maliyetlere sahiptir. Göz önünde bulundurmanız gereken şeyler, güç tüketimi, bakım, sarf malzemeleri ve işçilik (makineyi çalıştırmak için ne kadar zaman/paraya mal olur) gibi şeylerdir.

Hem lazerin hem de plazmanın işletme maliyetinin ayrıntılarına girmek karmaşıktır. O yüzden bunu başka bir yazıda yazacağım.

Sadece plazmanın işletme maliyetinin lazerden daha düşük olduğunu bilin. Genel olarak, plazma kesme makinelerini çalıştırmanın maliyeti yaklaşık 15/saattir. Bir lazer makinesini çalıştırmak yaklaşık 20/saat sürer.

İşte işletme ve bakım söz konusu olduğunda lazer ve plazma hakkında da bilmeniz gereken birkaç şey:

Hem lazer hem de plazma, oksijen nitrojen vb. gibi sarf malzemeleri gazlarını kullanır. Bu gazlar zamanla size çok pahalıya mal olabilir. Gaz tüketiminden tasarruf etmek istiyorsanız her iki makine tarafından desteklenen basınçlı hava kullanmanızı öneririm.

Plazma kesiciler zamanla lazerlere göre daha fazla bakım gerektirir. Plazma kesicilerin değiştirilecek daha fazla parçası vardır. Ayrıca lazer makinelerinden daha fazla temizlik gerektirirler.

Plazma kesiciler lazerlerden daha az enerji tüketir.

Lazer ile gerçek değer, üretim hızınızdan gelir. Daha kısa sürede birçok parçayı kesebilirseniz, harcadığınız zamanın karşılığında daha fazla para alırsınız. Bu nedenle, üretim hızınız yüksekse, bir lazer makinesi yüksek işletme maliyetine rağmen yine de harika olabilir.

Bunun istisnası, orta ila kalın metal plakaları kesmenizdir. Bu noktada lazer daha az verimli olmaya başlar. Lazer, orta ila kalın plakaları daha yavaş keser. Plazma, ilginç bir şekilde, 25 mm veya 1 inç + orta ila kalın plakaları keserken lazerden çok daha hızlı olabilir. Metal ne kadar kalınsa, plazma lazere göre o kadar iyi yapabilir.

Deneyimi Kullanmak

Makinelerin kullanımı söz konusu olduğunda lazer kesiciler ve plazma kesiciler birbirine çok benzer. Metal kesmek için kullandıkları yazılım da oldukça benzer. Yani bir plazmanız varsa ve hızından dolayı lazere geçmek istiyorsanız, çok hızlı bir öğrenme süreci olacaktır.

Plazma kullanan insanlar bana her zaman plazma kesicilerine dikkat etmeleri gerektiğini söylerler. Plazma makinesinin yanlış kesmeye başlayabileceğini veya kontrolden çıkabileceğini söylüyorlar (bir plazma makinesi kafasının çılgın hareketlerle döndüğünü hayal edin?)

Lazerlerle, kesme parametrelerinizi doğru ayarladığınız sürece, onları gerçekten izlemeniz gerekmez. Lazer kesiciler işlerini otomatik robotlar gibi yapacak. Ancak bazen yanlış gidebilirler. Bu yüzden onları burada ve orada izlemeniz önerilir. Artı, lazer kesicilerin kesimini izlemek zaten süper harika.

Çözüm

Üretiminizin çoğu 25 mm’ye kadar ince metalleri kesiyorsa, fiber lazer kesici ideal olacaktır.

Çoğunlukla çok kalın metalleri kesiyorsanız ve bunların tam olarak kesilmesi gerekmiyorsa, plazma daha iyi bir seçim olabilir.

Alüminyum, bakır veya pirinç gibi yüksek yansıtıcılığa sahip metalleri kesiyorsanız ve bunlar kesmenin daha kalın tarafındaysa, plazma ideal olacaktır. Lazer makineleri, özellikle daha kalın taraftaysa, genellikle yansıtıcı metalleri kesmekle uğraşır. Yansıtıcı metal kesmek istiyorsanız, bunu yapmak için daha fazla güce ihtiyacınız olacağını göreceksiniz. Ve daha fazla güç, daha fazla $$$ anlamına gelir.

Sonuç Noktaları

İlk başta bir lazer kesicinin maliyeti plazmadan çok daha yüksektir.

Lazer makinesinde kesim doğruluğu plazmaya göre çok daha yüksektir.

İnce malzeme kesimini keserken, fiber lazer kesici kesimde çok daha hızlı ve hassastır. Ama onun sınırları var. Lazer kesici, 25 mm’ye (1 inç) kadar verimli ve sorunsuz kesim yapabilir. Ondan sonra mücadele ediyor. Daha yüksek kalınlıkta kesim yapmak için yüksek güçlü (ve pahalı) bir lazer makinesine ihtiyacınız olacak.

Daha kalın malzemeyi keserken plazma en iyisidir. Plazma, her türlü metali 80 mm’ye (3 inç) kadar kesebilir.

Çevre dostu: Plazma kesimden çok daha az enerji kullanır. Lazer kesim kullanırken fazla mesaiden çok fazla elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Plazma hemen hemen her metal türünü kesebilir. Alüminyum, pirinç ve bakır gibi belirli metalleri kesmek için lazerlerin son derece yüksek güçlü (daha pahalı) olması gerekir.

Lazerin işletme maliyeti plazmaya göre daha yüksektir. Plazma 15$/saatte çalışacaksa, lazer 20$/saatte çalışacaktır.

Umarım bu yazıda bir şeyler öğrenmişsinizdir. Unutmayın, web sitemdeki yazıları her zaman güncelleyeceğim. Bu yüzden geri döndüğünüzden ve biraz daha öğrendiğinizden emin olun. Okuduğunuz için teşekkür ederim ve daha fazlasını öğrenmek için geri gelmenizi umuyoruz. Ayrıca lazer makinelerimize bir göz atın!

 

Nasıl Yardımcı olabiliriz