En iyi lazer kesim kalitesi nasıl elde edilir ?

En iyi lazer kesim kalitesi nasıl elde edilir ?

Nisan 23, 2023 FİBER LAZER HABERLER 0
Robart Fiber Lazer

En iyi lazer kesim kalitesi nasıl elde edilir ?

Merhaba ve bu serinin mümkün olan en iyi lazer kesim kalitesi nasıl elde edilir adlı ilk bölümüne hoş geldiniz. Benim adım Robart lazerden Erdoğan ve bu serideki görevim, metal keserken fiber lazerinizle en kaliteli kesimi nasıl elde edeceğinizi anlamanıza yardımcı olmaktır.

Robart Fiber Lazer kesim makinenizde hangi parametreleri seçeceğinizi veya lazer kesiminizin bu çapak veya başka bir kusuru almasına neden olan soruna neyin neden olduğunu bulmanın oldukça karmaşık olabileceğini hepimiz biliyoruz. Umarım bu seri ile konu lazerle kesim olduğunda kafanızdaki birçok soruyu giderebilir ve doğru kesimi nasıl yapacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilirim. Bu seri herkes içindir: acemi veya uzman. Öyleyse, hazırsanız, dalışa geçelim!

Serinin bu ilk bölümünde, lazer kesiminizin kalitesini etkileyebilecek bilmeniz gereken tüm önemli faktörlerden bahsedeceğim. Lazer kesiminizi etkileyen tüm faktörleri bilmek, lazer kesim kalitenizi optimize etmenin ilk adımıdır. Hadi hadi bakalım!

Cropped Aa 1024x683

Lazer Gücü

Robart Fiber Lazer gücü, lazer kesim söz konusu olduğunda insanların duyduğu en yaygın faktördür. Bunun nedeni, kesebileceklerinizin lazer makinenizin sahip olduğu güç miktarıyla sınırlı olmasıdır. Örneğin, alüminyum gibi yansıtıcı metaller, kesmek için paslanmaz çeliğe göre daha fazla güç gerektirir. Yeterli güç olmadan alüminyumu kesemezsiniz.

Bu nedenle, daha fazla lazer gücüne sahip olmak, daha geniş bir malzeme yelpazesini ve her bir malzeme için daha geniş bir kalınlık aralığını kesebileceğiniz anlamına gelir.

1kW fiber lazer, paslanmaz çeliği 4 mm’ye kadar kesebilir. Ancak 3kW aynı paslanmaz çeliği 10 mm’ye kadar kesebilir.

Belirli bir malzemeyi kesemiyorsanız, muhtemelen bunu yapmak için daha fazla güce ihtiyacınız vardır. Yine de gücü suçlamak için bu kadar acele etmeyin. Bir şeyin kesilmesinin nedeninin güç olup olmadığını belirlemeden önce kesme hızı, odak noktası ve mesafe ve gaz basıncı gibi şeyleri kontrol ettiğinizden emin olun (malzemenin çok kalın ve kesilmesi zor olduğunu açıkça bilmiyorsanız).

Robart Fiber Lazer makinenizde daha yüksek güç, daha az güçle lazer makinelerinden daha hızlı metal kesme yeteneği de sağlar.

Yüksek güçlü bir lazer makinesine sahip olmanın çok iyi bir yanı, lazer parametrelerinin yapılandırılmasının daha kolay hale gelebilmesidir. Lazer parametrelerini ayarlamaya çalışırken çok hassas olmanıza gerek yok. Görüyorsunuz, güç, kesme hızı, gaz basıncı vb. gibi lazer parametreleri birbirine bağlıdır. Ve neredeyse tüm parametreler, lazer makinenizin ne kadar güce sahip olduğuna göre ayarlanır. Sınırlı miktarda gücünüz varsa, doğru kesimi alabilmeniz için diğer parametrelerin kesin olduğundan emin olmalısınız. EĞER çok fazla gücünüz varsa, diğer parametrelerin kesin olması konusunda endişelenmenize gerek yoktur çünkü yüksek miktarda güç, ne olursa olsun hemen hemen her şeyi kesebilir.

Gaz Türü ve Basınç

Lazer kesimde gaz yardımı veya yardımcı gazın birkaç rolü vardır. En önemlilerinden biri, lazer kesim işleminden erimiş malzemeyi (erimiş metal) dışarı üflemektir. Bir diğer önemli nokta, lazer lenslerinin içine herhangi bir erimiş metal veya başka madde sıçramasını önlemektir.

Gazın türü, gazın kalitesi ve ne kadar gaz basıncı ürettiğiniz kesim kaliteniz üzerinde büyük etkiye sahip olabilir.

Robart Fiber Lazer kesimde kullanılan gaz türleri genellikle oksijen, nitrojen, argon ve basınçlı havadır (azot karışımı ve ortamdan yakalanan bir miktar oksijen).  

Gaz saflığı da lazer kesim kalitesinde rol oynar. Lazer teknolojisi, gazın gerçekten saf olmasını gerektirir. Yani gazda toz veya başka şeyler gibi herhangi bir şey olmamalıdır. Lazer gazı genellikle %95,5 saf olmalıdır (ve bazı iş türleri için daha da fazla). Bu nedenle, lazer kalitesinde kesim sorunlarınız varsa, gaz saflığını kontrol etmek kontrol listenizde olmalıdır.

Mükemmel metal lazer kesiminin nasıl yapılacağı belirlenirken gaz basıncı genellikle ihmal edilir. Gaz basıncı, erimiş metali (erimiş ve yarı sıvı haldeki metal) eritmek ve üfleyerek uzaklaştırmak için kullanılır. Bu erimiş metal yeterince hızlı üflenmezse cüruf gibi şeyler bırakabilir. Metal üzerinde kaybolmayan çok fazla kalıntı varsa, gaz basıncını kontrol etmek kontrol listenizde olmalıdır.

Robart Fiber Lazer 4

Nozul Tipi, Boyutu ve Merkezleme

Bir lazer kafasında kullanılan meme tipi ve meme boyutu, lazerinizin nasıl kesileceğini etkiler. Genel olarak, iki tip nozul tipi vardır. Tek katman ve çift katman vardır. Tek katmanlı nozullar, yardımcı gaz olarak nitrojen ile kullanılır ve genellikle paslanmaz çelik, alüminyum alaşımı, pirinç vb. kesmek için kullanılır; Çift katmanlı nozullar genellikle yardımcı gaz olarak oksijen ile birlikte kullanılır ve genellikle karbon çeliğini kesmek için kullanılır. Kesim durumunuz için hangi meme tipini kullanmanız gerektiğini öğrenmek için lazer kesim makinesi üreticisine danışın.

Bazı lazer üreticileri, belirli türde kesme işleri için belirli tipte nozullar sağlar. Örneğin kalın metal plakalar üzerinde lazerle küçük delikler açmak zordur. Bu nedenle, bunu yapabilmek için belirli bir tür memeye ihtiyacınız olacak. Ne tür nozüllere sahip olduklarını ve ne için iyi olabileceklerini öğrenmek için lazer makinesi şirketinizin üreticisiyle konuştuğunuzdan emin olun.

Çapı ile ölçülen meme boyutunun kesim kalitesi üzerinde etkisi vardır. Ayrıca bazen “açıklığın boyutu” olarak anıldığını da duyacaksınız.

Genellikle metal ne kadar kalınsa, meme boyutu o kadar büyük olmalıdır.

Doğru lazer kesimleri elde etmek için yapmanız gereken başka bir şey de nozulu ortalamaktır. Nozul merkezlenmemişse, kötü kesimler elde edersiniz. Bazen anlamsız kesintiler yaşarsınız. Örneğin, lazer makinenizin bir yönde iyi kestiğini, ancak diğer yönde çok iyi kesmediğini göreceksiniz. Bu muhtemelen memenin ortalanmadığının bir işaretidir. Herhangi bir şeyi kesmeden önce yapmanız gereken ilk şeylerden biri nozulu ortalamaktır. Bir sonraki yazımda bunun nasıl yapıldığını anlatacağım.

Odak Lensi

Kirli odak lensine sahip olmak, temizlenmezse lazer kesim kalitenizi bozabilir. Daha da kötüsü, çok kirli bir lazer lensi, temizlenmediği takdirde lazer makinenizin iç kısımlarını mahvedebilir. Bu yüzden doğru kesim kalitesini elde etmenin bir kısmı lazer lenslerinizi temizlemektir.

Odak Noktası, Konum ve Uzunluk

Bir lazer makinesi metal plakaları kestiğinde, lazer bir tür kum saati şekli oluşturur.

Gördüğünüz gibi, bu kum saati lazer kesiminin orta bölümü, tüm kesme işleminin gerçekleştiği yerdir. Bu orta bölüme odak derinliği denir. Tam orta, odak noktası veya nokta olarak adlandırılır. Odak derinliğinin bir nokta veya noktadan çok bir çubuk veya dikey çizgi gibi olduğunu unutmayın.

Diğer kusurlar olmadan yüksek kaliteli kesimler elde etmeye çalışırken odak noktasının doğru konumda olması çok önemlidir. Yanlış odak konumuna sahip olmak, gerçekten kalitesiz kesimlere neden olabilir.

Odak noktasının konumu, kesmeye çalıştığınız malzemeye ve kalınlığına bağlı olacaktır. Yaklaşan bir gönderide, birkaç yönergeye dayanarak doğru odak pozisyonunun nasıl elde edileceğinden bahsedeceğim. Bunun için takipte kalın.

Hızlı kesmek

Çok yavaş veya çok hızlı kesme hızlarına sahip olmak lazer kesim kalitenizde sorunlara neden olabilir. Kesme hızı ile güç ve gaz basıncı gibi diğer parametreler arasında doğru dengeye sahip olmak çok önemlidir.

Yavaş kesme hızları genellikle çok fazla erimiş metal ve yanık izleri gibi şeyler bırakır (bir şeyi çok uzun süre yaktığınızda ne olacağını düşünün). Kesme hızı çok yüksekse metalleri kesemezsiniz. Lazeri bir su akışı gibi düşünmelisiniz (su jeti kesici gibi). Bir şeyi delmek ve kesmek için yeterli basınca (güç ve gaz basıncı) ve zamana (kesme hızı) ihtiyacınız var.

Sürekli Dalga ve Darbeli İşleme

Lazer makinesi lazeri fırlatırken bunu iki şekilde yapabilir:

1. sürekli dalga modu ve 2. Darbe dalgası.

Sürekli dalga modunda, lazer makinesi lazeri sürekli olarak fırlatır (adı veriyor, değil mi?). Yani, bunu bir su akışı gibi düşünebilirsiniz.

Darbe dalgası modunda, lazeri ısrarla püskürtmek yerine, bir kerede büyük miktarlarda lazeri ateşlersiniz. Av tüfeği gibidir. Zamanla çok sayıda mermi atmak yerine (sürekli dalga modu), aynı anda birden fazla mermi atabilir.

Düz çizgileri ve keskin köşeleri keserken sürekli dalga modu iyidir. Darbe dalgası modu, küçük delikleri kesmek için iyidir.

Malzeme Değerlendirmesi

Keseceğiniz malzemenin türü ve özellikleri de kesme parametrelerinin nasıl ayarlanacağını belirlerken bir faktördür. Bu nedenle, keseceğiniz malzemenin özelliklerini ve lazer ve ısı ile nasıl etkileşime girdiğini kontrol etmek iyidir.

Örneğin, bazı metaller ısıyı daha kolay emerken, diğerleri doğaları gereği daha yansıtıcıdır ve ışığı çok iyi soğurmazlar.

Genellikle silikon, fosfor ve karbon içeriği düşük metallerin lazerle kesilmesi daha kolay olacaktır. Yüksek miktarda karbon (karbon çeliği gibi) veya yüksek alaşım içeriğinin lazerle kesilmesi daha zordur.

Doğası gereği yüksek oranda yansıtıcı olan ve demir dışı metaller olarak da bilinen metaller, kesmek için diğer metallere göre çok daha fazla güç gerektirir. Yansıtıcı metaller olarak adlandırılmalarının nedeni, lazerin nüfuz etmesini ve kesmesini zorlaştıran daha fazla ışığı yansıtmalarıdır (bazı metallerin güneş altında nasıl parlak göründüğünü düşünün). Yüksek yansıtıcı metaller alüminyum, pirinç ve bakır gibi maddelerdir. Genellikle, bu tür yansıyan metalleri kesmek için yaklaşık %30 daha fazla güce ihtiyaç duyarsınız ya da kesme işinizi yapamazsınız veya daha kötüsü, lazer makinenize zarar verirsiniz (yansıtıcı metaller ışığı lazer kafasına ve lazer lensine geri yansıtabilir ve sonra zarar verir).

Ayrıca, malzemeler üzerindeki sprey kaplamaların, boyamaların ve kaplamaların (plastik kaplamalar gibi) malzeme üzerinde kesmenin nasıl olacağını etkilediğini unutmayın.

Kesim Tasarımınızın Basitliği veya Karmaşıklığı

Tasarımınızın şekli, iyi bir lazer kesim elde etmeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir.

Basit tasarım, çoğunlukla düz çizgilere ve keskin köşelere sahip olduğunuz tasarımlardır. Karmaşık tasarımlar, içinde çok sayıda eğri ve küçük delikler bulunan tasarımlardır. Karmaşık tasarımlar, kesim yapabilmek için farklı parametreler ve hatta ekipman (belki farklı bir meme tipi gibi) gerektirir. Karmaşık tasarımlar için doğru parametreleri bulmak biraz zor olabilir. Örneğin, eğrili tasarımda lazer makinenizin tasarımınızı doğru bir şekilde kesmesi için kesme hızını ve ivmeyi düşürmeniz gerekir.

Çözüm

Bu serinin ilk bölümünü okuduğunuz için teşekkür ederiz: mümkün olan en iyi lazer kesim kalitesi nasıl elde edilir. Bir sonraki gönderide, mümkün olan her durumda yüksek kaliteli lazer kesim elde etmek için geçebileceğiniz bir süreçten bahsedeceğiz. Bu yüzden bizi izlemeye devam edin. Ayrıca, bu gönderinin sürekli olarak güncelleneceğini unutmayın, bu nedenle daha fazlasını öğrenip öğrenemeyeceğinizi görmek için geri döndüğünüzden emin olun. Çok teşekkür ederim, bu Senfeng’den William ve umarım harika bir gün geçiriyorsunuzdur!

 

Nasıl Yardımcı olabiliriz