Lazer Makineleri İçin Bilinmesi Gereken Terimler / Kelime Bilgisi

Lazer Makineleri İçin Bilinmesi Gereken Terimler / Kelime Bilgisi

Nisan 7, 2023 FİBER LAZER HABERLER 0
fiber lazer

Lazer Makineleri İçin Bilinmesi Gereken Terimler / Kelime Bilgisi

Bu yazıda lazer makineleriyle birlikte gelen terimlerden / jargon / kelime dağarcığından birkaçı. Umarım bu yazı, lazer makinesi endüstrisine atılmış duyduğunuz ancak ne anlama geldiklerini anlayamadığınız bazı terimleri anlamanıza yardımcı olur. Öyleyse devam edin, kontrol edin ve umarım bir şeyler öğrenirsiniz.

Lazer Parçalarını Tanımlarken Kullanılan Terimler

Fiber Lazer rezonatörü:

Fiber Lazer rezonatörü , lazer kaynağı olarak da bilinir. Malzemeyi kesmek için kullanılan tüm ışığın geldiği yer burasıdır. Lazer rezonatörünün içinde, ışık üretmek üzere uyarılan nadir toprak elementleri (malzemeler, genellikle çok nadir bulunan metaller) bulunur. Buradan üretilen tüm ışık, lazer makinesi aracılığıyla lazer kafasına aktarılır ve burada lazer lensi ile kesilecek bir şeye odaklanılır. 

Lazer Parametreleri veya Ayarları Hakkında Konuşulurken Kullanılan Terimler

Odak lensi veya ayna: 

Lazer kafasında ışığın bir noktaya odaklanmasından sorumlu olan bir mercek veya ayna. Lazer makineleri bu şekilde malzemeyi kesebilir. Bir demet ışık alır ve belirli bir noktaya/alana odaklanır. Bu noktanın/alanın etrafında, malzemeyi yakabilecek kadar ısı oluşur.

Lazer Odagi 1024x906
  • Odak noktası / (nokta): 
  • Odak noktası, odak merceğinden geçerken ışığın çoğunun buluştuğu alandır (bkz. madde işareti 1). Bu nokta/alan civarında, ısının en çok üretildiği yerdir.
  • Odak uzaklığı/mesafe:
  •  Odak uzaklığı, odaklama merceği/ayna ile odak noktası veya odak noktası arasındaki mesafedir. Odak uzaklığı ne kadar uzunsa odak noktası o kadar uzaktır. Ayrıca odak uzaklığı ne kadar uzun olursa, spot boyutu da o kadar büyük olur. Odak uzaklığı ne kadar kısa olursa, spot boyutu o kadar küçük olur.
  • Odak Derinliği: 
  • En fazla ışık yoğunluğunun meydana geldiği alanın uzunluğu. Bu alanın etrafı, lazer makinenizle kesim yaparken metal plakanın olmasını istediğiniz yerdir.
Nozzle 1024x842

Nozul Uzaklık Mesafesi:

Nozulun ucu ile metal plaka arasındaki mesafedir. Nozzle ayrılığı, kesme boşluğu olarak da adlandırılır. Genellikle, belirli bir lazer kesim işi için doğru kesim kalitesini elde etmeye çalışırken bu ölçümü bilmek isteyeceksiniz.

Fiber Lazer 1024x841

 

Nasıl Yardımcı olabiliriz