İşletmeniz İçin Mükemmel Fiber Lazer Kesim Makinesini Nasıl Seçersiniz

İşletmeniz İçin Mükemmel Fiber Lazer Kesim Makinesini Nasıl Seçersiniz

Nisan 24, 2023 FİBER LAZER HABERLER 0
Robart Makina

İşletmeniz İçin Mükemmel Fiber Lazer Kesim Makinesini Nasıl Seçersiniz

Birçok farklı lazer makinesiyle birlikte birçok lazer makinesi şirketi var. O kadar çok ki, seçmek neredeyse imkansız.

Yani, nasıl seçiyorsun?

Bir lazer makinesine bu kadar çok para yatırırken, doğru lazer makinesini seçtiğinizi bilmelisiniz. Yoksa tüm o parayı kaybetmek canını yakacak.

Ama merak etmeyin, çünkü bu yazıda işiniz için doğru lazer kesiciyi seçmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Bunun size doğru lazer makinesine yatırım yapma konusunda en az 2 kat daha fazla güven vereceğine söz veriyorum. Öyleyse yapalım şunu!

İlk Adım – Doğru Marka Nasıl Seçilir (İpucu: ASLA Fiyata Göre Gitmeyin)

Neredeyse her lazer makinesi markası sizin için mükemmel lazer makinesine sahip gibi görünmüyor mu?

Çevrimiçi veya telefonla iletişim kurarsanız, her lazer şirketi size şu temel soruları soracaktır: hangi malzemeyi kesmeniz, ne kadar kalınlıkta ve belki de hangi yatak boyutuna ihtiyacınız var. Daha sonra bu bilgiyi aldıklarında, e-posta adresinizi ve/veya numaranızı isteyecekler ve fiyatı ile birlikte size bir lazer makinesi göndereceklerdir.

Yani, düşünürseniz, hemen hemen her lazer makinesi şirketi size kesme ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar güçlü bir lazer makinesi verebilir. Bu, yalnızca yüksek kaliteli bir markanın sizin için yapabileceği belirli bir şeye sahip değilseniz. Ancak genel olarak, çoğu insan üst düzey bir makine gerektiren belirli bir şeyi kesmiyor.

Yani bir lazer makinesi markası seçmek söz konusu olduğunda, her şey gerçekten fiyata bağlı, değil mi?

Pek değil.

Evet, konu bir lazer makinesi satın alırken fiyat büyük bir faktördür, ancak tüm satın alma kararınızı buna göre vermemelisiniz.

Pek çok insan, kötü müşteri hizmetleri ve teknik destek alma konusunda şikayette bulundu ve hüsrana uğradı. Öyle ki, insanlar sadece iyi müşteri hizmeti almak için daha fazla ödeyecek. Lazer kesim makinelerinde, diğer tüm mekanik şeyler gibi, sonunda teknik sorunlar ve arızalar olacaktır. Bu sizin başınıza gelirse (ki bu büyük olasılıkla gerçekleşecektir), size lazer kesiciyi satan işletmenin size mükemmel bir müşteri hizmeti ve teknik destek sunmasını isteyeceksiniz. Mükemmel müşteri hizmeti ve teknik destek olmadan, çok fazla hayal kırıklığı ve zaman kaybı yaşarsınız.

Peki, hangi markanın sizin için en iyi olduğunu nasıl görüyorsunuz? Lazer kesim makinenizi alırken müşteri hizmetlerini test ederek yaparsınız. İlk olarak, web sitelerine göz atmak, soru sormak için onları aramak/mesaj atmak, satış/eğitim materyallerini görüntülemek, çevrimiçi incelemelerini okumak ve müşteri hizmetlerinin nasıl olduğunu görmenizi sağlayacak her şeyi yapmak isteyeceksiniz.

Soru sorarken nasıl cevap verdiklerini görmek istersiniz. Her şeyi açıklamak ve tam olarak anladığınızdan emin olmak için zaman ayırıyorlar mı? İşinizde yapacağınız şey için belirli bir makinenin neden doğru olduğunu size bildiriyorlar mı? Yoksa satışları/komisyonları için iyi olacağı için sizi sürekli satmaya veya pahalı bir makineyi zorlamaya mı çalışıyorlar? Bir sonraki bölümde, bir lazer kesici satın alırken işletmenizin gereksinimlerini nasıl anlayacağınızı göstereceğim. Daha sonra bu gereksinimlerin neler olduğuna bağlı olarak sorular sormak isteyeceksiniz.  

Ayrıca lazer kesim makinesi markasının gelecekteki durumlara/senaryolara nasıl tepki vereceğini de görmek isteyeceksiniz. Şuna benzer sorular sormak isteyeceksiniz: Makine parçalarımdan biri garantiden önce bozulursa ne olur? Bunu ne kadar hızlı düzeltebileceksiniz? Veya: Teknik yardım çağırırsam, birinin bana yardım etmesini ne kadar hızlı sağlayabilirim?

Sizi diğer lazer makinesi işletmelerinden farklı kılan nedir? gibi zor sorular sormaktan korkmayın. Veya, bu özel makine neden bu kadar paraya mal oluyor?

Devam edin ve insanların gerçekten hızlı cevap verip vermediğini görmek için müşteri hizmetleri numarasını arayın. Ve nasıl tepki verdiklerini görmek için onlara soru sorduğunuzdan emin olun.

Satın almayı düşündüğünüz işletmelere bu soruları sormak, müşteri hizmetlerinin nasıl olduğunu görmenizi sağlayacaktır. Bir lazer kesim makinesi satın aldığınızda size nasıl davranacaklarına dair biraz fikir verir. Size başlangıçta doğru davranırlarsa, uzun vadede size doğru davranmaları muhtemeldir.

İkinci Adım – Bilmeniz Gereken 5 Önemli Şey

Başlangıçta, bir lazer kesim makinesi satın alırken, oradaki tüm farklı lazer kesim makineleri hakkında çok fazla endişelenmek istemezsiniz. Her türlü özelliğe sahip çok sayıda lazer kesim makinesi arasından seçim yapmanızı imkansız hale getireceksiniz. Bunun yerine, ilk yapmak istediğiniz şey, işletmenizin gereksinimlerinin neler olduğunu bulmaktır. Böylece ihtiyaçlarınıza özel bir lazer kesim makinesi seçmiş olursunuz. Aşağıdaki bölümde, size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğim. İşletmeniz için mükemmel kesme makinesinin kilidini açmak için almanız gereken 5 ana anahtar vardır. Öyleyse hemen kazalım ve ne olduklarını görelim!

Anahtar 1 – Hangi Malzemelerle Çalışacaksınız?

Bulmak isteyeceğiniz ilk şey, şimdi ve gelecekte keseceğiniz her türlü malzemedir. Keseceğiniz malzeme türleri, ihtiyacınız olan lazer kesim makinesinin türünü belirleyecektir.

Piyasada iki ana lazer kesici türü vardır: CO2 (karbondioksit) lazer kesim makineleri ve fiber lazer kesim makineleri. Bu makinelerin her ikisi de farklı türde malzemeleri keser.

Ahşap, kağıt, deri veya benzeri herhangi bir organik malzemeyi kesmeyi düşünüyorsanız, fiber lazer kesim makineleri bu tür malzemeleri kesemeyeceğinden CO2’ye gitmeniz gerekir. (Bu malzemelerin birçoğu eriyecek, zayıf kesecek veya fiber lazerlerle kullanıldığında tehlikeye neden olacaktır. Örneğin, ahşap üzerindeki fiber lazer makineleri büyük bir yangına neden olabilir!) CO2 makineleri ayrıca cam, taş, kauçuk, keçe, pamuk, kot, kontrplak, ceviz, meşe ve akçaağaç. Bunlar fiber lazer kesim makinelerinin kesemeyeceği şeylerdir.

Öte yandan, fiber makineleri, yansıtıcı metaller olarak adlandırılan CO2 makinelerinin kesemediği metaller de dahil olmak üzere her türlü metali kesebilir. Bu metaller, yapılarının doğası gereği ışığı (lazer) makineye geri yansıtabildikleri için yansıtıcı metaller olarak adlandırılırlar. Bu nedenle, CO2 gibi belirli bir lazer atış yöntemine sahip makineler, bu yansıtıcı metalleri kesmeye çalışırsa kendilerine zarar verme riski yüksek olacaktır. Yansıtıcı metal örnekleri bakır, pirinç, bronz, alüminyum, altın ve gümüştür.

Satın almayı düşündüğünüz lazer kesim makinesi markasını göstermek için çalışacağınız tüm malzemelerin bir listesini yapın.

Anahtar 2 – Kesmeniz Gereken En Zor Malzeme Hangisidir?

Hangi malzemelerle çalışacağınızı belirledikten sonra, hangi malzemenin kesilmesinin en zor olacağını bulmak isteyeceksiniz. Daha sert malzemeler kesmek için makinenizden daha fazla güç gerektirecektir. Örneğin, ahşap, karton, köpük ve ince plastik gibi malzemeleri kesmek için yaklaşık 30+ watt lazere ihtiyacınız vardır. İnce çelik veya kalın plastiği kesmek için 300 watt’a kadar güce ihtiyacınız var. Ayrıca, malzeme ne kadar kalın olursa, onu kesmek için o kadar fazla güce ihtiyacınız olacağını unutmayın. 2 mm’ye kadar veya daha kalın çeliği kesmek istiyorsanız, en az 500 watt güce ihtiyacınız vardır.

Kesmeniz gereken malzemeler listesinde, lazer kesim makinesinin satın aldığınızda bilmesi için en zor olanı daire içine almalısınız.

Anahtar 3 – Kesmeniz Gereken En Kalın Ölçü Nedir?

Kesmeniz gereken en sert malzemeyi bulduktan sonra, tüm malzemeler için kesmeniz gereken maksimum kalınlığı da belirlemeniz gerekir. Lazer kesim makinenizin yeterli gücü olmadığı için 0,5 mm’lik bir şeyi kesmek zorunda kalmak ve kesememek istemezsiniz.

Ayrıca, daha önce açıkladığım gibi daha sert malzemeleri kesmek için daha fazla güç gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, keseceğiniz en sert malzemenin maksimum kalınlığının ne olduğunu da anladığınızdan emin olun. 0,50 mm alüminyum kesmek için 0,50 mm paslanmaz çelikten daha fazla güç gerektirir. Örneğin 1.5KW -12KW gücünde bir fiber lazer kesim makineniz olduğunu varsayalım. Bu fiber lazer kesim makinesi, muhtemelen 50 mm’ye kadar paslanmaz çeliği kesebilir. Ancak yalnızca 20 mm’ye kadar pirinç veya bakır veya 35 mm’ye kadar alüminyum kesebilir.

Yani burada tüm malzemelerinizden keseceğiniz maksimum kalınlığı yazdığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Ayrıca, ihtiyacınız olacak en kalın ölçümde en sert malzemeyi kesmek için yeterli güce sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Anahtar 4 – Kesmeniz Gerekebilecek En Büyük Nesne

Üçüncü adım, milimetre, inç veya fit olarak ölçülen uzunluk (y boyutu), genişlik (x boyutu) ve yükseklik (z boyutu) olarak keseceğiniz en büyük şeyin/nesnenin ne olduğunu bulmaktır. Keseceğiniz en büyük şeyin ne olduğunu bilmek, lazer kesim makinenizin yatak boyutu için minimum boyutları belirleyecektir. Yatak boyutu, kesilecek metal levhalarınızı/bloklarınızı yerleştireceğiniz platformdur.

Alacağınız lazer kesim makinesinin yatak boyutunu değiştiremeyeceksiniz, bu nedenle kesmeniz gereken en büyük şeyi üç kez kontrol ettiğinizden emin olun. Her zaman iyi bir mühendislik kuralını hatırlayın: “İki kez ölçün, bir kez kesin”.

Bu nedenle, şimdi veya gelecekte kesmeniz gereken en büyük şeyin ne olacağını kapsamlı bir araştırmayla anladığınızdan emin olun. Bunu kesebilmek için yeterli çalışma alanına sahip bir makine seçtiğinizden emin olun.

Anahtar 5 – Ne Kadar Hızlı ve Kaç?

Bulmanız gereken son önemli ölçüm, bir şeyleri ne kadar ve ne kadar hızlı kesmeniz gerektiğidir. Ne derler bilirsiniz, vakit nakittir. Bir lazer kesim makinesine ne kadar hızlı ihtiyaç duyacağınız, üretim ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır.

İş operasyonlarınıza iyi bir şekilde bakmanız ve neye ihtiyacınız olduğunu ve ne yapmak istediğinizi görmeniz gerekir. Sadece şimdide değil, gelecekte de. Satın aldığınız bu makine gelecekte üretim gereksinimlerine ayak uydurabilecek mi?

Kesme makinesinin hızında rol oynayan ve çözmeyi zorlaştıran birçok faktör vardır.

Genellikle, bir lazer makinesinin kesme hızı metre/dakika olarak ölçülür. Dakikada metre ne kadar yüksek olursa, o kadar hızlı kesebilir. Bu elbette kullanacağınız malzemenin türüne ve ne kadar sert olduğuna, kesimin kalınlığına, keseceğiniz tasarımın ne kadar karmaşık olduğuna, ne tür bir lazer kesim makinesi kullandığınıza ve ne olduğuna bağlıdır. maksimum güç ve daha birçok faktör.

Gördüğünüz gibi, bu oldukça hızlı bir şekilde karmaşıklaşabilir.

Yapılacak en iyi şey, ne kadar sürdüğünü görmek için en çok kesmeniz gereken bir nesnenin test çalışmasıdır. Ardından, ne kadar süreceğini görmek için bunu belirli bir süre içinde ihtiyacınız olan nesne sayısıyla çarpabilirsiniz.

Ayrıca, lazer kesici hızını etkileyebilecek bilmeniz gereken başka şeyler de vardır. Bakım zamanı gibi şeyler. CO2 lazer kesiciler genellikle bir fiber lazer kesiciden daha fazla bakım gerektirir. Ayrıca otomatik yatak besleyici, döner yataklar, özel kesim yazılımı vb. özellikler makinenizin lazer kesim hızını etkiler.

Ayrıca, daha büyük bir yatak boyutuna sahip olmanın, aynı anda birden fazla şeyi kesebileceğiniz anlamına geldiğini unutmayın. Yatak boyutunun boyutlarına uyduğu sürece, gitmeniz iyi olur. Bu, üretimi büyük ölçüde artırabilir. Tek seferde 10 veya 20 veya daha fazla şeyi kesebileceğinizi hayal edin. Küçük nesnelerle büyük üretim konusunda gerçekten endişeleriniz varsa, bu fikir dikkate alınması gereken büyük bir şeydir.

Biliyorum, bir lazer kesicinin hızını belirlerken göz önünde bulundurulması gereken çok şey var. Bu yüzden size önerdiğim şey, belirli bir süre içinde ne üretmeniz gerektiğini belirlemek. Bir günde ne kadar bir şeye ihtiyacınız olacak? Bir hafta içinde? Bir ay içinde? Bir müşteri/işletme sizden yarına kadar bir şeye ihtiyacı olduğunu sorarsa, zamanında kesebilecek misiniz? Üretim gereksinimlerinizi bilmek, bir lazer kesicinin doğru olup olmadığını görmenize yardımcı olacaktır. Size yardımcı olan lazer kesim işinin, belirli bir lazer kesim makinesinin üretim gereksinimlerinizi nasıl karşılayabileceğini gerçekten gösterdiğinden emin olun.

Çözüm

Umarım işiniz için bir lazer kesim makinesini nasıl seçeceğiniz konusunda size biraz fikir verebilmişimdir. Unutmayın, bir lazer kesim makinesi markasında aramanız gereken en önemli şey müşteri hizmetleri ve teknik destektir. Ardından, 5 anahtarınızı bilerek:

  1. Kullanacağınız tüm malzemeler.
  2. Kesmeniz gereken en zor malzeme nedir?
  3. Kesmeniz gereken maksimum kalınlık nedir?
  4. Kesmeniz gereken en büyük nesnenin uzunluğu, genişliği ve yüksekliği nedir?
  5. Üretim gereksinimlerinizi karşılamak için ne kadar hızlı kesmeniz gerekiyor?

Okuduğunuz için teşekkürler. Bunu nasıl bilgilendirici buldunuz. Bu gönderi güncellenmeye devam ettiği için tekrar geri döndüğünüzden emin olun. 

 

Nasıl Yardımcı olabiliriz