Fiber Lazer Makineleri İçin Bilinmesi Gereken Terimler / Kelime Bilgisi

Fiber Lazer Makineleri İçin Bilinmesi Gereken Terimler / Kelime Bilgisi

Nisan 27, 2023 FİBER LAZER HABERLER 0
Robart Fiber Lazer

Fiber Lazer Makineleri İçin Bilinmesi Gereken Terimler / Kelime Bilgisi

Bu yazıda fiber lazer makineleriyle birlikte gelen terimlerden / jargon / kelime dağarcığından birkaçı. Umarım bu yazı, lazer makinesi endüstrisine atılmış duyduğunuz ancak ne anlama geldiklerini anlayamadığınız bazı terimleri temizlemenize yardımcı olur. Öyleyse devam edin, kontrol edin ve umarım bir şeyler öğrenirsiniz.

Lazer Parçalarını Tanımlarken Kullanılan Terimler

  • Lazer rezonatörü: Lazer rezonatörü , lazer kaynağı olarak da bilinir. Malzemeyi kesmek için kullanılan tüm ışığın geldiği yer burasıdır. Lazer rezonatörünün içinde, ışık üretmek üzere uyarılan nadir toprak elementleri (malzemeler, genellikle çok nadir bulunan metaller) bulunur. Buradan üretilen tüm ışık, lazer makinesi aracılığıyla lazer kafasına aktarılır ve burada lazer lensi ile kesilecek bir şeye odaklanılır. Daha fazla bilgi için lazer parametreleri bölümünden bahsederken kullanılan terimlere göz atın.

Lazer Parametreleri veya Ayarları Hakkında Konuşulurken Kullanılan Terimler

  • Odak merceği veya ayna: Lazer kafasında ışığın bir noktaya odaklanmasından sorumlu olan bir mercek veya ayna. Lazer makineleri bu şekilde malzemeyi kesebilir. Bir demet ışık alır ve belirli bir noktaya/alana odaklanır. Bu noktanın/alanın etrafında, malzemeyi yakabilecek kadar ısı oluşur.
  • Odak noktası / (nokta): Odak noktası, odak merceğinden geçerken ışığın çoğunun buluştuğu alandır (bkz. madde işareti 1). Bu nokta/alan civarında, ısının en çok üretildiği yerdir.
  • Odak uzaklığı/mesafe: Odak uzaklığı, odaklama merceği/ayna ile odak noktası veya odak noktası arasındaki mesafedir. Odak uzaklığı ne kadar uzunsa odak noktası o kadar uzaktır. Ayrıca odak uzaklığı ne kadar uzun olursa, spot boyutu da o kadar büyük olur. Odak uzaklığı ne kadar kısa olursa, spot boyutu o kadar küçük olur.
  • Odak Derinliği: En fazla ışık yoğunluğunun meydana geldiği alanın uzunluğu. Bu alanın etrafı, lazer makinenizle kesim yaparken metal plakanın olmasını istediğiniz yerdir.

Nozul Uzaklık Mesafesi: Nozulun ucu ile metal plaka arasındaki mesafedir. Nozzle ayrılığı, kesme boşluğu olarak da adlandırılır. Genellikle, belirli bir lazer kesim işi için doğru kesim kalitesini elde etmeye çalışırken bu ölçümü bilmek isteyeceksiniz.

 

Nasıl Yardımcı olabiliriz